سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی یکی از انواع مدل های سمعک داخل گوشی محسوب می شود که نسبت به سایر سمعک های داخل گوشی در اندازه کوچکترساخته شده است.

به طورکلی سمعک نامرئی در مقایسه با مدل های دیگر  سمعک داخل گوشی از قطعات میکروفون، رسیور و پردازنده کوچکتر ساخته شده است که همین امر سبب می شود سمعک درعمق بیشتری از کانال گوش قرار گردد. اجزای تمامی مدل های سمعک یکسان است و تنها در سایز قطعات و شکل با یکدیگر متفاوت است.

در بخش پایین تقسیم بندی انواع سمعک های داخل گوشی در سایز های مختلف توضیح داده می شود.

سمعک نامرئی

 محل قرار گیری سمعک نامرئی

محل قرار گیری این سمعک  در خم دوم کانال گوش و یا در عمق بیشتری از کانال گوش (سمعک غیرقابل دید) قرارمی گیرد. سمعک نامریی دارای برد یا کیت  صفحه ای  است اجزای سمعک شامل درب باتری، میکروفون سمعک است که  روی آن سوار می شوند.

اکثر سمعک های نامرئی دارای برد یا کیت مشکی رنگ می باشند به دلیل اینکه زمانی که در کانال گوش قرار می گیرند به هیچ وجه دیده نشوند. در تمام سمعک های نامریی باتری استفاده شده  اما در سمعک نامرئی کوچکترین سایز باتری سمعک که  زرد رنگ است استفاده می شود.

قدرت سمعک نامرئی

در سمعک های نامرئی و سمعک داخل گوشی به دلیل فضای کم یا ناکافی نمی توان از رسیور های بزرگ استفاده کرد. امروزه سمعک های نامرئی به گونه ای ساخته می شوند که علاوه براینکه بسیار ظریف و جزء کوچکترین سمعک ها محسوب می شود با این وجود  دارای قدرت یکسان با سمعک های داخل گوشی هستند.

به طور کلی سمعک نامریی برای کم شنوایی های ملایم تا شدید مناسب است  که طیف وسیعی از بیماران را شامل می شوند. همچنین تجویز دو گوشی به دلیل تقویت دو گوشی قدرت کلی صدا افزایش می شود پس اهمیت استفاده از سمعک دو گوشی نیز مشخص می شود.

فواید خرید سمعک نامرئی

با استفاده از این نوع  سمعک ها ، اعتماد به نفس افراد  بالا می رود چرا که مردم شما را می بینند و مشکل شنواییتان کاملا از دیدگان آن ها پنهان است.نحوه قرار گیری خاص این نوع از سمعک ها درون کانال گوش علاوه بر پنهان ماندن باعث می شود تا صدا ها کاملا واضح به شما برسد و حتی در محیط های شلوغ نیز مشکلی برای دریافت صدا برای شما پیش نخواهد آمد.

از مزایای سمعک هاي نامرئي می توان به موارد زير اشاره کرد

-تولید صدای بسیار واضح، طبیعی و با کیفیت برای بیمار

-صداي تلفن،تلویزیون و وسایل صوتی را بهتر می شنود.

-عدم ایجاد فیدبک یا سوت گوش

-عدم پیچش یا گرفتگی صدا در گوش

-تطبیق اتوماتیک با تلفن همراه و تلفن های رومیزی

-استفاده طبیعی از گوش حین مکالمه با این سمعک ها

-قابل استفاده برای تقریبا همه افراد

– مصرف باتری کمتر به خاطر قدرت کمتر نسبت به بقیه سمعک ها

سمعک نامرئی برای چه افرادی مناسب است ؟

این نوع سمعک مناسب افرادی است که برخی از ویژگی ها را دارا باشند در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است.

-این سمعک برای افت شنوایی های حد متوسط به پایین مناسب است .

– در فرکانس های پایین افت ملایمی داشته باشند .

– شخص عفونت گوش نداشته باشد .

– کانال گوش سالم و نسبتا صاف باشد .

– کانال گوش مخروطی شکل و کوچک نباشد .

– کانال گوش جراحی شده نباشد وشخص در این ناحیه دچار حساسیت نباشد .

– کانال گوش شخص نباید با حرکت کردن فک جا به جا شود .

سمعک نامرئی

قیمت سمعک نامرئی

قیمت این نوع سمعک براساس سبک زندگی شما و همین طور  سطح تکنولوژی ای که شما در سمعک خود می خواهید تغییر می کند. در حالت کلی سه سطح تکنولوژی در سمعک ها وجود دارد .

با توجه به میزان نیاز افراد با مشکل شنوایی خفیف، متوسط و شدید ارائه می شود. هر کدام طراحی ها و ویژگی های خاص خود را دارند.

حتما قبل از خرید سمعک ابتدا به دکتر مراجعه کرده تا ابتدا دلیل افت در شنوایی شما را بررسی کند. سپس بعد از تایید دکتر به مرکز شنوایی سنجی بروید تا میزان مشکل شنوایی شما مشخص شود.

مهمترین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت سمعک تکنولوژی و فناوری به کار رفته در سمعک است. لذا ممکن است قیمت یک سمعک پشت گوشی پیشرفته چند برابر قیمت یک سمعک رده پایین باشد.

شرایط افراد برای استفاده از سمعک نامرئی

استفاده از سمعک نامرئی نیازمند برخی شرایط خاص است. معمولا سمعک های نامرئی برای افت های شنوایی بسیار زیاد مناسب نمی باشد  اما برای افت های ملایم تا متوسط رو به شدید سمعک مناسبی است. همچنین این سمعک ها به علت کوچک بودن، نیازمند توانایی خوب فرد برای کنترل سمعک و حتی تعویض سمعک میباشد. کانال گوش کسی که میخواهد از سمعک نامرئی استفاده کند باید از نظر فیزیکی ویژگی های مناسب مورد نیاز را داشته باشد.

سمعک نامرئی

نکاتی مهمی که در خرید سمعک باید بدانید

بطور کلی سمعک گران تر به معنای بهترین سمعک برای گوش های همه ی افراد محسوب نمی شود و بهتر است فرایند انتخاب سمعک مناسب را برعهده ی متخصص شنوایی و سمعک گذاشته شود  تا بتواند با علم و تجربه ی خود بهترین پیشنهاد را برای شما داشته باشد. برای انتخاب مناسب ترین و بهترین نوع سمعک به متخصص این کار مراجعه کنید قطعا با اعتماد بر متخصص خود میتوانید از صدا ی سمعکتان لذت ببرید و رضایت کافی را داشته باشید

آیا سمعک نامرئی نیاز به مراقبت بیشتری دارند؟

به طور کلی این نوع سمعک  دارای  ظرافت بیشتری هستند و همچنین  به علت نزدیکی به پرده و قرارگیری بیشتر با جرم طبیعی گوش احتمال آسیب دیدن قطعات آنها بیشتر است. لذا نیاز است به فاصله زمانی کوتاهتری تمیز نگه داشته شوند. و فیلترهای که برای جلوگیری از ورود جرم و عفونت گوش به داخل سمعک تعبیه شده است را باید زودتر تمیز و یا تعویض کرد.

 بهترین سمعک

بهترین سمعک سمعکی است که تمام ویژگی های لازم برای شنوایی بهتر فرد را دارا باشد. همان گونه که می دانید سمعکی که برای دوست شما بهترین سمعک  است ممکن است برای شما کاملا نامناسب باشد.

همچنین مارک به تنهایی معرف بهترین سمعک نیست با توجه به پیشرفت تکنولوژی سمعک ها و انواع آنها پروسه انتخاب سمعک به کاری کاملا تخصصی تبدیل شده است که تنها با تکیه بر دانش آکادمیک می توان به آن پرداخت.

بنابراین اطلاعات پراکنده ای که شما از افراد غیر شنوایی شناس و یا از منابع دیگر کسب می کنید . نمی تواند تضمین انتخاب صحیح شما باشد و در بسیاری از موارد انتخاب درست را با دشواری همراه می کند. اولین گام در انتخاب بهترین سمعک،انتخاب مرکز شنوایی معتبر و شنوایی شناس با مهارت کافی برای ارزیابی ، مشاوره ،انتخاب و تنظیم سمعک است.

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از جمله سمعک های داخل گوشی محسوب می شود که ازنظر زیبا شناختی مورد توجه بسیاری از بیماران قرار گرفته است. سمعک نامرئی دارای اندازه بسیار کوچکی هستند و نسبت به دیگر سمعک های داخل گوشی از قدرت کمتری برخوردار هستند. سمعک های نامرئی معمولا از باتری سایز کوچک  استفاده می کنند.به صورت کلی می توان سمعک های داخل گوشی را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

– سمعک داخل گوشی یا ITE

– سمعک داخل کانال گوش یا ITC

– سمعک کاملا داخل گوش یا CIC

– سمعک نامرئی یا IIC

سمعک نامرئی

   آیا سمعک نامرئی واقعا دیده نمی شود ؟

دیده نشدن سمعک نامرئی در گوش افراد بیشتر به کانال گوش کاربر سمعک بستگی دارد اینکه کانال گوش کاربرچه میزان برای ورد سمعک تنگ یا نرمال می باشد . اما در کل می توان گفت که سمعکهای نامرئی به دلیل قرارگیری در خم دوم کانال گوش تقریبا نامرئی می باشنددر بیشتر افراد نامرئی است.  همچنین به این نکته توجه داشته باشید که اینکه چه شخصی کاندید خوبی برای سمعک نامرئی می باشد فقط و فقط در حیطه تشخیص متخصص شنوایی  می باشد .

آیا سمعک های نامرئی زود تر خراب می شوند ؟

به دلیل اینکه  سمعک نامرئی در داخل کانال گوش فرد قرار می شود و حرارتی که به آن می خورد که ناشی از دمای بدن انسان است و عواملی مانند رطوبت گوش و جرم گوش و… امکان دارد موجب شود سمعک شما زودتر خراب شود و البته این مورد به کیفیت سمعک نامرئی نیز بستگی مستقیم دارد .

 ویژگی های  بهترین سمعک نامرئی چیست

به طورکلی می توان گفت سمعک دیجیتال نامرئی که هوشمند سازی شده و در برابر رطوبت نیزمقاوم  هستند جزءسمعک های بهتری است البته این نوع سمعک  دارای قیمت بالاتری نیزمی باشد البته به این موارد تکنولوژی وایرلس را نیز می توان اضافه نمود .

سمعک نامرئی

مراقبت از سمعک نامرئی

در مورد سمعک نامرئی باید گفت  که مراقبت ازاین سمعک ها توسط فرد باعث افزایش طول عمر سمعک شما خواهد شد. جلوگیری از ورود جرم گوش و رطوبت به سمعک با تعویض فیلترهای این سمعک ها باعث افزایش عمر شما خواهد شد.

کاربر سمعک علاوه بر تمیز کردن بدنه ی سمعک خود، باید فیلتر سمعک را در زمان مناسب تعویض کند. همچنین محفظه میکروفون سمعک نامرئی در قسمت بیرونی گوش قرار دارد و بسیار ظریف است. قرار دادن دست آلوده، خیس یا چرب بر روی سمعک باعث انسداد این محفظه شده و باعث اختلال در دریافت صدا و کاهش طول عمر سمعک نامرئی می شود.

نکات مهم در رابطه با سمعک های نامریی

در مورد این نوع سمعک این نکته را بدانید که قالب گیری و ساخت این نوع سمعک کار بسیار تخصصی است و از آنجاییکه این سمعک در عمیق ترین قسمت کانال گوش  به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش قرار می گیرد، اگر متخصص شنوایی ، نتواند قالب خوبی از این قسمت ازکانال گوش بگیرد، سمعک ساخته شده در گوش فرد به خوبی قرار نخواهد گرفت و سمعک حالت سوت کشیدن به خود می گیرد.

همچنین قالب باید از ناحیه ای گرفته شود که خیلی به پرده گوش نزدیک است، لذا هرگونه حرکت اشتباه می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده گوش خواهد شد . پس حتما به یک کارشناس شنوایی که تخصص و تجربه کافی در زمینه سمعک های نامرئی دارد مراجعه نمایید.

معایب سمعک های نامرئی

به دلیل اینکه این نوع  سمعکها در عمیق ترین قسمت کانال گوش فرد قرار داده می شوند اجزای الکترونیکی و حساس این سمعک همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند و این امر باعث می شود که این نوع از سمعکها، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند.

همچنین فرد باید برای اینکه طول عمر سمعک بیشترشود هر روز چند مرتبه سمعک را از گوش خود خارج کرده و آنرا از جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک نماید.

سمعک نامرئی

علاوه بر این به دلیل این که  سمعکهای نامرئی، از کوچکترین سایز باتریاستفاده می کنند، شارژ باتری  این نوع سمعک زودتر خالی شده و فرد نیاز خواهد داشت که بطور متوسط هر چهار روز یکبار، باتری سمعک خود را تعویض کند.

این سمعکهای از آنجایی که افت های ملایم تا متوسط را تحت پوشش  خود قرار می دهند برای تمامی افراد مناسب نیستند.اگر افت شنوایی فرد بالاتر از حد متوسط باشد سمعک نامریی نمی تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت شنوایی فرد بکند.

برای کودکان نیز سمعک نامریی توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند

آیا سمعک‌های نامرئی مجهز به بلوتوث هستند؟

در صورتی که اندازه مجرای گوش فرد بسیار کوچک باشد برای دیده نشدن سمعک ناچارا سمعک بلوتوث نخواهد داشت ولی در مواردی که اندازه مجرای گوش مناسب و بزرگ باشد، بلوتوث در سمعک قرار داده خواهد شد.

عملکرد سمعک نامرئی

-به دلیل قرار گرفتن این نوع سمعک در داخل کانال گوش استفاده از تلفن و هد ست با این سمعک ها راحت تر است.

-در هنگام فعالیت در محیط های باز مانند خیابان و یا مثلا پیاده روی در پارک این سمعک ها صدای باد را کمتر تقویت می کنند.

-همچنین این سمعک ها برای برخی از کاربران صداهای طبیعی ایجاد می کنند و در بعضی از موارد مانع از ایجاد احساس پیچش صدا در گوش می شوند. این سمعک ها کمتر سوت می کشند.

در آخر باید گفت بهتر است برای انتخاب سمعک از یک متخصص شنوایی کمک بگیرید تا او با توجه به مشکل شما بهترین نوع سمعک را پیشنهاد دهد.

تفاوت سمعک نامرئی و سمعک پشت گوشی

سمعک نامرئی مانند سمعک پشت گوشی دارای دکمه برنامه و ولوم کنترل نمی باشد. چراکه سایز این مدل از سمعک ها خیلی ریز است و فضای کافی برای قرارگرفتن این نوع قطعات وجود ندارد. استفاده ازاپلیکیشن موبایل و ریموت کنترل وایرلس در سمعک های نامرئی هوشمند این محدودیت را برطرف می کند.

سمعک های نامرئی معمولا یک میکروفون در خود دارند. این مساله هم بدلیل محدودیت فضاست. چرا که فاصله استاندارد لازم بین میکروفون ها بیشتر ازسطح سمعک نامرئی است. اما سمعک پشت گوشی معمولا دارای دو میکروفون است که حالت جهت دار به آن می دهد. این قابلیت باعث تمرکز بر جهت های مختلف در سمعک پشت گوشی می شود.

همچنین باید به این اشاره کرد قدرت سمعک  نسبت به سمعک پشت گوشی کمتر است. این موضوع باعث کاهش قدرت  پوشش کم شنوایی در سمعک نوع نامرئی شده است. معمولا سمعک پشت گوشی کم شنوایی ملایم تا عمیق را پوشش می دهد. اما سمعک نوع  نامرئی کم شنوایی های ملایم تا شدید را پوشش می دهد. بنابراین از سمعک نامرئی نمی توان برای انواع کم شنوایی ها استفاده کرد.

آیا سمعک نامرئی برای همه افراد دارای کم شنوایی مناسب است؟

امکان تجویز سمعک  در همه موارد وجود ندارد و در بسیاری از موارد امکان تجویز آن وجود ندارد. استفاده از سمعک نوع  نامرئی نیازمند فاکتورهای خاصی می باشد. که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

میزان کم شنوایی کاربر

سمعک نامرئی معمولاکم شنوایی ملایم تا شدید را پوشش می دهد. میزان کم شنوایی کاربر اگر دارای الگوی خاصی باشد.مثلا اگر شیب ادیوگرام خیلی زیاد باشد  و یا از حد خاصی بیشتر باشد ، امکان پوشش آن با استفاده از سمعک نامرئی وجود ندارد.

در مواردی که کم شنوایی از محدوده شدید بیشتراست باید از قطعات بزرگتری استفاده کندو معمولا به دلیل محدودیت فضای مجرای گوش ، امکان ساخت سمعک نامرئی وجود ندارد.

البته در مواردی که مجرای گوش کاربر دارای قطر و حجم مناسب و بزرگی می باشد می توان از سمعک نامرئی قدرتمندتری استفاده کرد.

فضای مجرای گوش کاربر

سمعک نامرئی براساس مجرای گوش هرکاربر ساخته می شود. برای ساخت این نوع سمعک لازم است که مجرای گوش کاربر دارای فضای لازم باشد.

زیرا در برخی موارد مجرای گوش افراد کوچک بوده و دارای خم شدید است. قرارگیری قطعات سمعک  درون پوسته سمعک باید با شرایط و فاصله استاندارد از هم  باشد. خصوصا در مواردی که کم شنوایی بیمار درمحدوده بالاتر از شدید (70 دسی بل) است ، فضای کم مجرای گوش مشکل سازتر خواهد شد.

ترشح و عفونت گوش کاربر

به طور کلی سمعک نوع نامرئی بصورت مستقیم در معرض جرم گوش و ترشح مجرقرار دارد. هنگامی که گوش بیمار به هر دلیلی دارای عفونت چه از نوع گوش میانی و یا گوش خارجی است ، استفاده از سمعک نامرئی توصیه نمی شود. این موضوع دو دلیل اصلی دارد. دلیل اول احتمال آسیب بیشتر به گوش است .

هنگامی که این سمعک درون گوش قرار می گیرد، مجرای گوش بسته می شود و تهویه هوا بصورت مناسب انجام نخواهد گرفت بنابراین احتمال عود عفونت گوش در شما افزایش می یابد.

دلیل دوم این است که این نوع سمعک بصورت مستقیم در معرض ترشح و رطوبت گوش است و امکان سوختن بلندگو و اختلال عملکرد سایر قطعات آن وجود دارد. در بسیاری موارد تعبیه لوله تهویه برای تعادل فشار هوای بیرون و فضای مجرای گوش توصیه می شود.

انواع سمعک های نامرئی

سمعک نامرئی از پیش ساخته شده

این نوع سمعک ها در واقع به سمعک های  بسیار کوچک یا سمعک های غیرقابل دید گفته می شود که نیاز به قالب گیری ندارند و در کارخانه شرکت ساخته می شوند. این مدل از سمعک ها در رنگ های آبی و قرمز برای گوش چپ و راست می باشند و با استفاده از پروب های مخصوص در سایز های مختلف در کانال گوش قرار می گیرند.

https://iran-samak.ir/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *