ارسال 17 هزار و 536 قصه به دبیرخانه جشنواره بین المللی قصه گویی یزد

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد از رقابت ۶۰ قصه‌گو در مرحله پایانی جشنواره بین‌المللی قصه گویی خبر داد و گفت: ۱۷ هزار و ۵۳۶ قصه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و در بخش علمی ۵۳۳ اثر و در بخش بین‌الملل نیز ۴۵۰ اثر به ثبت رسیده است.

ارسال 17 هزار و 536 قصه به دبیرخانه جشنواره بین المللی قصه گویی یزد

به گزارش مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال از یزد، سیده عالیه قوامی صبح امروز در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به انتخاب استان یزد به عنوان پایتخت قصه و قصه‌گویی ایران اظهار کرد: بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی از ۲۷ لغایت ۳۰ آذر ماه به میزبانی استان یزد برگزار خواهد شد و همچنین به زودی دبیرخانه دائمی جشنواره قصه‌گویی نیز به یزد انتقال می‌یابد.

وی با تأکید بر عمومی‌سازی و مردمی‌سازی جریان قصه، قصه‌گویی و فرهنگ‌سازی در این امر به شعار جشنواره «با قصه لبخند بسازیم» اشاره کرد و افزود: همه اقشار مختلف جامعه به خصوص دانش‌آموزان مدارس و خانواده‌ها از اجرای قصه‌گویان در یزد بهره‌مند می‌شود، همچنین تعدادی از قصه‌گویان به سایر شهرستان‌ها و نقاط مختلف شهر اعزام می‌شوند و اجرای قصه خواهند داشت.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد به بخش‌های مختلف قصه‌گویی در جشنواره، از جمله قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای، بخش بین‌الملل، بخش زبان اشاره، بخش مدرن و کلاسیک اشاره کرد و گفت: محور موضوعات نیز قصه‌های قرآنی دینی و مذهبی، قصه نامداران، قصه‌های اراده و پیشرفت، قصه‌های کسب و کارها و قصه‌های آزاد و … بودند.

قوامی تصریح کرد: قصه‌گویانی نیز از خارج از کشور آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که در این میان قصه‌گویانی از آرژانتین، هند، آفریقای جنوبی، اسکاتلند، انگلیس، ترکیه، تانزانیا، کنیا، مالزی، اوگاندا، لبنان و فرانسه انتخاب شده و در مرحله پایانی جشنواره به میزبانی استان یزد راه یافتند.

وی با اشاره به این‌که جشنواره قصه‌گویی در سه بخش ملی، علمی و بین‌الملل برگزار می‌شود، ادامه داد: ۱۷ هزار و ۵۳۶ قصه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و در بخش علمی ۵۳۳ اثر و در بخش بین‌الملل نیز ۴۵۰ اثر به ثبت رسیده است این آمار حکایت از مشارکت بالای مردم و تحقق هدف مردمی‌سازی قصه در جامعه دارد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد تصریح کرد: این آثار ابتدا در استان‌ها پایش شدند و در ادامه ۱۸۰ اثر پایش ملی و بین‌المللی شدند، در نهایت نیز ۶۰ قصه‌گو در مرحله پایانی جشنواره که در شهر یزد برگزار می‌شود به اجرا و رقابت می‌پردازند.

قوامی از اعطای سه جایزه ویژه شهید سلیمانی، جایزه ویژه لبخند برای اولین بار خبر داد و خاطرنشان کرد: قصه‌هایی که با محوریت نیروهای انتظامی و غزه اجرا شدند در بخش غیررقابتی جشنواره با حضور سردار منتظر المهدی تجلیل خواهند شد.

بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی از ۲۷ تا ۳۰ آذر ماه در شهر یزد اجرا خواهد شد، در این رویداد فرهنگی و جذاب دانش‌آموزان در برنامه‌های متعدد شاد و فرهنگی من در پایان هر روز انجام می‌شود تا به ارتقا کمی و کیفی قصه‌ها کمک نمایند، در این ایام میزبان حضور استادان بزرگ و برجسته حوزه ادبیات، قصه‌گویی و نگارش در یزد خواهیم بود.

گفتنی است؛ قصه گویان در طی سه روز متوالی، صبح و عصر در دو سالن مجزا و در دو مرحله اجرای رقابتی در سالن هلال احمر اجرا خواهند داشت.

پایان پیام/ب

دیدگاهتان را بنویسید