اعضای «اکوسای» برای حضور در مراسم گرامیداشت تأسیس دیوان محاسبات ایران به تهران دعوت شدند

اعضای «اکوسای» در حاشیه نشست سالیانه کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» در مصر، برای حضور در مراسم گرامیداشت تأسیس دیوان محاسبات ایران به تهران دعوت شدند.

اعضای «اکوسای» برای حضور در مراسم گرامیداشت تأسیس دیوان محاسبات ایران به تهران دعوت شدند

به گزارش گروه سیاسی مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، در دومین روز از نشست سالیانه کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» در مصر، محمدعلی زهره‌ای معاون امور اجرایی و پشتیبانی دیوان محاسبات کشور، در سخنانی در میزگرد اصلی نشست، با اشاره به بیش از یک قرن سابقه حسابرسی در بخش دولتی ایران و اختیارات گسترده دیوان محاسبات برای نظارت بر امور مالی کشور، تأکید کرد: دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران اقدامات مؤثری را در راستای راه‌اندازی پایگاه جامع مالی کشور با هدف اعتمادسازی بازار سرمایه، ارتقای شفافیت و نظارت بر شرکت های دولتی انجام داده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول به جمع کشورهای مجری در موضوع حسابداری تعهدی پیوسته است، افزود: دیوان محاسبات ایران به‌ عنوان حسابرس مستقل، صورت‌های مالی را براساس ضوابط قانونی با هدف حصول اطمینان از فراهم کردن نیاز تأمین و پرداخت به موقع تعهدات با کمترین هزینه و حمایت از توسعۀ بازار بدهی، حسابرسی می‌کند.

زهره‌ای در ادامه پیشنهادهای ده‌گانه دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران را به‌ منظور بهبود مدیریت و شاخص‌های پایداری دیون بخش دولتی ارائه کرد که مورد استقبال شرکت‌کنندگان و ارکان کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» قرار گرفت. 

همچنین در حاشیه برگزاری نشست سالانه کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» به میزبانی دیوان محاسبات کشور مصر در قاهره، هیأت اعزامی دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، دیدارهای جداگانه‌ای را با رئیس و نایب رئیس کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» و همچنین رؤسای هیأت‌های دیوان محاسبات کشورهای روسیه، مصر، برزیل، فنلاند، پاکستان، مالدیو، کویت، قطر، هند و ترکیه برگزار کرد.

در این دیدارها، طرفین بر تقویت و بسط روابط و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و همچنین طراحی و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در حوزه حسابرسی دولتی، به‌ویژه در زمینه دیون دولتی و اجرای پروژه‌های حسابرسی مشترک تأکید کردند.

همچنین، در دیدار زهره‌ای معاون امور اجرایی و پشتیبانی و رئیس هیأت اعزامی دیوان محاسبات کشورمان با رؤسای هیأت‌های دیوان محاسبات کشورهای عضو سازمان «اکوسای»، ضمن اشاره به برگزاری مراسم گرامیداشت ۱۱۷مین سالگرد تأسیس دیوان محاسبات ایران، بیست و هفتمین نشست هیأت‌رئیسه و بیست و دومین نشست کمیته آموزشی اکوسای طی ماه‌های آتی به میزبانی دیوان محاسبات کشورمان، از رؤسای دیوان محاسبات کشورهای عضو اکوسای دعوت شد تا در این رویداد مهم شرکت کنند.

گفتنی است، سازمان اینتوسای (سازمان بین‌المللی مؤسسات عالی حسابرسی)، به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان بین‌المللی بعد از سازمان ملل، نهادی غیرسیاسی، مستقل، غیرانتفاعی و نهادی سیاست‌گذار در حوزه حسابرسی دولتی است. اینتوسای هم‌اکنون دارای ۱۹۵ عضو دائم، ۵ عضو ناظر و ۲ عضو وابسته است.

همچنین، سازمان اکوسای (سازمان مؤسسات عالی حسابرسی کشورهای عضو اکو)، یکی از سازمان‌های منطقه‌ای حسابرسی دولتی است که به موازات سایر سازمان‌های بین‌المللی حسابرسی در زمینه بهبود حسابرسی دولتی، تقویت پاسخگویی و افزایش شفافیت در فعالیت‌های مالی دولت می‌کوشد. طبق اساسنامه اکوسای این سازمان دارای ۱۱ عضو رسمی و ۴ عضو ناظر است.

در حال حاضر، دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، ریاست دوره‌ای این سازمان را تا سال ۱۴۰۴ بر عهده دارد و نشست آتی هیأت‌رئیسه این سازمان به میزبانی دیوان محاسبات کشورمان طی ماه‌های آتی برگزار خواهد شد.

نشست سه‌روزه کارگروه دیون دولتی سازمان «اینتوسای» از ۱۸ اردیبهشت سالجاری در قاهره، پایتخت مصر آغاز به کار کرده و بیستم اردیبهشت‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید