«ام‌وهب ایران» مادری با کوله‌باری از مشکلات

مادر شهید رضایی پس از شناسایی جمجمه فرزندش و گرفتن آن عکس معروف به «ام‌وهب ایران» شناخته می‌شود که پس از گذشت سال‌ها به فراموشی سپرده شده و به همراه پدر شهید در وضعیت مطلوبی به‌سر نمی‌برند تا جایی که به‌خاطر مشکلات مالی از وضعیت رفاهی مناسبی برخوردار نیستند.

«ام‌وهب ایران» مادری با کوله‌باری از مشکلات

مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال استان مازندران-حمیدرضا محمدی‌کلاریجانی|محمدصادق رضایی بسیجی ۱۹ ساله اهل شهرستان قائمشهر که به عنوان بسیجی در اوایل جنگ به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شده بود و در کردستان اسیر نیروهای کومله شد. این رزمنده شهید که اطلاعات همراه خود را به موقع اسیر شدن می‌بلعد بعد از انتقال آن‌ها به کردستان عراق نیروهای گروهک کومله این موضوع را متوجه می‌شوند و او را به سختی شکنجه می‌کنند و طبق بیانات مادرش بدنش را با آتش سیگار سوزانده و دندان‌هایش را شکسته‌اند. بعد از گذشت مدتی محمد صادق با مکافاتی که از سر می‌گذراند به وطن بازگشته و به آغوش گرم خانواده برمی‌گردد و بعد از یک ماه طاقت نمی‌آورد دوباره به جبهه می‌رود. این شهید والامقام که این بار به شلمچه اعزام می‌شود طی عملیات کربلای چهار در جزیره ام‌الرصاص به درجه رفیع شهادت نائل می‌شود و پیکر مطهرش بعد از گذشت ۱۰ سال به وطن می‌رسد. وقتی که مادر شهید محمد صادق رضایی این موضوع را متوجه می‌شود برای شناسایی پسرش که بعد از ۱۰ سال به خاک وطن برگشته می‌رود و با انبوهی از اجساد شهدا مواجه می‌شود و به گفته این مادر که در بچگی سنگ به سر فرزندش اصابت کرده بود و دچار فرورفتگی بر جمجه سرش شده بود؛ شکستگی دندان که از کومله بر او به جا مانده بود توانست پسرش را شناسایی کند و استخوان‌هایش را در دست بگیرد و اسکلت جمجمه را بر سرش بگذارد که بعد از تصویری که از این مادر شهید گرفته شد در رسانه‌ها به «ام‌وهب ایران» معروف شد.

حالا بعد از گذشت چندین سال مادر و پدر این شهید والامقام به دست فراموشی سپرده شده و در وضعیت مطلوبی به‌سر نمی‌برند تا جایی که به‌خاطر مشکلات مالی  از وضعیت رفاهی مناسبی برخوردار نیستند. پدر شهید محمدصادق رضایی ۱۰ سال پیش دچار سانحه رانندگی می‌شود و پای چپش می‌شکند و بعد از چندین مدت که مراقبت‌های لازم از او نمی‌شود حالا دیگر از کار افتاده شده و توان کار کردن ندارد و حتی تختی در خانه آن‌ها نیست که بستر این پدر مریض احوال شود. مادر شهید رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس چنین بیان کرد که از پس هزینه‌های درمانشان بر نمی‌آیند و زیر بار قرض و بدهی هستند و خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند دچار رطوبت گرفتگی است و به دلیل تعمیرات مکرر خانه ظاهر خودش را از دست داده و دیگران به آن‌ها خطاب می‌کنند که خانه شما هفت رنگ است. پدر و مادر شهید رضایی با این که فرزندشان را فدای امنیت ایران اسلامی کردند تا به حال خواسته مالی از کسی نداشته‌اند و سهمشان از سفره انقلاب بسیار کمتر از حق و حقوق آن‌ها بوده است و با توجه به وضعیت نامناسب مالی حالا این خانواده بیشتر از هرکس دیگری نیازمند توجه نهادهای مرتبط هستند تا بتوانند از پس مشکلات کهولت سن بربیایند. پایان پیام/۸۶۰۳۱/غ

دیدگاهتان را بنویسید