برندگان و بازندگان سومین مناظره جمهوری‌خواهان به روایت نیوزویک

سومین مناظره مقدماتی نامزدهای حزب جمهوری‌خواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 با غیبت سه باره‌ دونالد ترامپ و حضور 5 نامزد دیگر این حزب برگزار شد.

برندگان و بازندگان سومین مناظره جمهوری‌خواهان به روایت نیوزویک

به گزارش گروه بین‌الملل مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، رقبای جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در سومین مناظره انتخاباتی در میامی ایالت فلوریدا شرکت کردند. در جریان این مناظره برخی از نامزدها بهتر از سایرین عمل کرده و به سوالات مجریان این مناظره پاسخ دادند.

به گزارش «نیوزویک» نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه بر سر مسائل مربوط به هزینه‌های دولت فدرال، موضوع اوکراین و چین بحث و گفتگو کردند و نظرات متفاوتی را ارائه دادند. پنج نامزد شرکت کننده در این مناظره به ترتیب «نیکی هیلی» فرماندار سابق کارولینای جنوبی، «ران دسانتیس» فرماندار فعلی فلوریدا، «کریس کریستی» فرماندار سابق نیوجرسی، «تیم اسکات» سناتور کارولینای جنوبی و «ویوک راماسوامی» بودند.

با این حال نامزد پیشتاز این رقابت‌ها در حزب جمهوری خواه باز هم در این مناظره شرکت نکرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که همچنان در جریان نظرسنجی‌ها از رقبای جمهوری‌خواه خود پیشی می‌گیرد، مانند دو مناظره پیشین از شرکت در این برنامه هم صرفنظر کرد.

وی دلیل بی‌اعتنایی‌هایش به این مناظره‌ها را درصد بالای پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده است. عدم حضور ترامپ در جریان این مناظره به نامزدهای دیگر فرصت داد تا بیشتر خود را معرفی کرده و از برنامه هایشان در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهور صحبت کنند.

نیوزویک در ادامه مروری بر این اظهار نظرات و اینکه چه کسی یا کسانی بازنده وبرنده اصلی مناظره شب گذشته بود،کرده و اینطور نوشته است:  

– اسرائیل: برنده

اسرائیل پیروز اصلی این مناظره بود. کاندید‌اها در بحبوحه جنگ شدید علیه حماس از سوی اسرائیل، از مواضع آن حمایت کردند. حمایت کاندیداها در حالی از مواضع اسرائیل مطرح شد که از زمان آغاز حملاتش دسترسی به آب، برق و غذا را بر روی مردم غزه قطع کرده و حملات زمینی خود را در این منطقه گسترش داده است.

با این حال همگی از اسرائیل حمایت کرده و در باب حملات نتانیاهو علیه حماس و مردم غزه حق کامل را به نتانیاهو دادند. نیکی هیلی در این رابطه گفت: تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که به اسرائیل بگوییم، چه کاری را انجام دهد و وظیفه ما حمایت از آنها در برابر حماس است.

– اوکراین: بازنده

نیوزویک نوشته است: با وجود حمایت‌های بسیار کاندیداها از اسرائیل، حمایت آنها از اوکراین به شدت ضعیف بود و موضوع حمایت از این کشور در جریان جنگ با روسیه با شکست همراه بود. مانند مناظره‌های پیشین هر ۵ کاندیدای ریاست جمهوری با یکدیگر در باب ارائه کمک از آمریکا به اوکراین اختلاف نظر داشتند.

در این میان نامزدهای محافظه کارتری مانند نیکی هیلی موافق تداوم حمایت‌ها از اوکراین بود با این حال سایر نامزدهای ریاست جمهوری خواستار محدود کردن کمک‌های امریکا به این کشور شدند. دسانتیس هم عنوان کرد که او به هیچ وجه موافق فرستادن سربازان آمریکایی به اوکراین نیست.

اسکات هم با ارائه بسته کمکی همزمان به اسرائیل و اوکراین مخالفت کرد. در این میان راماسوامی شدیدترین موضع را علیه اوکراین اتخاذ کرده و رئیس جمهور اوکراین را که یهودی است، «نازی» خواند.  

– دونالد ترامپ: برنده

نیوزویک در ادامه نوشته است: در ادامه مجریان مناظره از کاندیداها این سوال را مطرح کردند که چرا فکر می‌کنند، رئیس جمهور بهتری نسبت به ترامپ برای آمریکا می‌شوند. کاندیداها برای پاسخ به این سوال، همان حملات قبلی در مناظره های پیشین را مجددا تکرار کردند و او را به دلیل عدم شرکت در مناظره‌ها مورد انتقاد قرار داده و عنوان کردند بیشترین میزان بدهی‌ها را برای آمریکا به بار آورده است. با وجود انتقادات گسترده هر ۵ نامزد از ترامپ گویا این انتقادات چندان کارساز نبوده و پس از مناظره نظر سنجی‌ها همچنان ترامپ را پیشتاز این رقابت‌ها نشان می‌داد.

– راماسوامی: نامزد بازنده

در بخشی از مناظره، نیکی هیلی، راماسوامی را به دلیل استفاده از اپلیکیشن تیک تاک مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرد محدودیت های اعمال شده برای استفاده از این اپلیکیشن چینی جهت حفظ مسائل امنیتی در آمریکا اقدام صحیحی بوده است که با این حال راماسوامی همچنان از آن امتناع می‌ورزد و از تیک تاک استفاده می‌کند.

در این حال راماسوامی در پاسخ به هیلی وی را مورد تمسخر قرار داده و عنوان کرد اظهاراتش علیه تیک تاک در حالی مطرح می‌شود که دختر هیلی تا همین چند وقت پیش از این پلتفرم اجتماعی استفاده می‌کرده است. هیلی پیشتر هم عنوان کرده بود که راماسوامی به هیچ وجه شایسته ریاست جمهوری آمریکا نبوده و نیست و مجددا این اظهاراتش را علیه وی مطرح کرد.

تمرکز بیشتر راماسوامی در این مناظره بر ساخت دیوارهای مرزی در مرز شمالی و جنوبی آمریکا بود که کاندیداهای دیگر هم در این مورد صحبت کرده و حرف جدیدی درباره این موضوع از سوی وی اضافه نشد.

– نیکی هیلی: نامزد برنده

در حالی که دسانتیس سعی کرد با اشاره به سوابق هیلی در چین وی را مورد انتقاد قرار دهد، او با پاسخ هایی که داد، تمام این اتهامات را به خود دسانتیس بازگرداند. اظهارات و مواضع هیلی در جریان دو مناظره پیشین احتمال آنکه رای بیشتری را از سوی رای دهندگان مستقل به دست بیاورد، بیشتر کرده است.

وی در مناظره سوم نیز همچنان بر سر اصول خود در باب موضوعاتی مانند اوکراین و سقط جنین پافشاری کرد. اظهارات هیلی در مورد ممنوعیت برنامه تیک تاک و حمایت از این محدودیت‌ها همراهی سایر نامزدهای جمهوری‌خواه را به دلیل نگرانی از اقدامات چین در راستای دسترسی به اطلاعات شخصی این کشور به دنبال داشت.

– ران دسانتیس و تیم اسکات:نامزدهای بازنده

به نوشته نیوزویک، ران دسانتیس و تیم اسکات در موضوعات مختلفی با یکدیگر وارد بحث شدند و در نهایت به نتیجه مشخصی هم نرسیدند. درتمام مدت مناظره دسانتیس تنها سعی می کرد تا ثابت کند می‌تواند ترامپ را در جریان نظرسنجی‌ها شکست دهد.

از دیگر بحث‌هایی که هر ۵ نامزد از آن حمایت کردند، بحث‌های مربوط به مراقبت اجتماعی و بیمه بود. اسکات در این رابطه متعهد شد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری از امنیت اجتماعی مردم این کشور در قالب طرح‌های مختلف حمایت می کند.

علاوه بر این، اسکات در بین صحبت‌های مربوط به حقوق بازنشستگی نیز قاطعانه با افزایش سن بازنشستگی مخالفت کرد.  بحث دیگری که در جریان این مناظره مورد توجه قرار گرفت، مخالفت بر سر افزایش مالیات‌ها در کشور بود که از سوی کریس کریستی مورد حمایت قرار گرفت.

 پایان پیام

 

   

دیدگاهتان را بنویسید