دبیرکل ناتو با توپ پُر به سئول رفت؛ چین و روسیه در دستورکار

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در مصاحبه با خبرگزاری دولتی کره جنوبی درباره روابط با سئول و مقابله با تهدیدات چین، کره شمالی و جنگ روسیه در اوکراین صحبت کرد.

دبیرکل ناتو با توپ پُر به سئول رفت؛ چین و روسیه در دستورکار

به گزارش گروه بین‌الملل مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، دبیرکل ناتو در مصاحبه با یک رسانه دولتی کره جنوبی اتهام‌زنی‌ها علیه روسیه، چین و کره شمالی را تکرار کرد و خواستار تقویت روابط ناتو و کره جنوبی شد. خبرگزاری «یونهاپ» از مصاحبه اختصاصی با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو خبر داده است؛ مصاحبه‌ای که پیش از سفر دبیرکل ناتو به سئول و در مقر ناتو در بروکسل گرفته شده است. بنا بر گزارش رویترز، استولتنبرگ روز یکشنبه (امروز) وارد سئول شده است. طبق اعلام ناتو، او طبق برنامه قرار است با «پارک جین» وزیر خارجه، «لی جونگ سوپ» وزیر دفاع و دیگر مقام‌های کره جنوبی دیدار کند. دفتر «یون سوک یول» رئیس‌جمهور کره جنوبی هم در یبانیه‌ای خبر داد که ممکن است دبیرکل ناتو با رئیس‌جمهور کره جنوبی در سئول دیدار داشته باشد. بنا بر گزارش خبرگزاری یونهاپ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر اهمیت تقویت همکاری بین ناتو و کره جنوبی برای مقابله با «جسارت نظامی فزاینده چین و دیگر تهدیدات جهانی» تاکید کرد. وی درباره اهداف سفر خود به سئول گفت: «مهم‌ترین پیام این است که من قویا اعتقاد دارم ما باید شراکت بین کره (جنوبی) و ناتو را تقویت کنیم چرا که امنیت بیش از پیش به هم در هم تنیده شده است. آنچه در آسیا و ایندوپاسیفیک اتفاق می‌افتد، برای اروپا و ناتو اهمیت دارد و بالعکس». ینس استولتنبرگ در مصاحبه با این رسانه دولتی کره جنوبی شروع به تکرار مواضع کشورهای عضو ناتو علیه چین کرد و مدعی شد که موشک‌ها و «جسارت نظامی فزاینده چین» تهدیدی جهانی است. دبیرکل ناتو گفت: «چین به طور سنگین در حال سرمایه‌گذاری کردن روی توانمندی‌های نظامی مدرن است، موشک‌های برد بلند که می‌تواند به همه اراضی (کشورهای عضو) ناتو برسد و به طرزی شدید و با سرعت در حال توسعه توانمندی‌های اتمی است». این مقام ارشد ائتلاف نظامی غربی ادامه داد: «ما داریم می‌بینیم که چین چگونه کشورها را به عنوان مثال در منطقه دریای چین جنوبی مجبور و ارعاب می کند و این برای تجارت جهانی و آزادی کشتیرانی اهمیت دارد». وی در پاسخ به سوالی درباره معطوف شدن توجهات ناتو به چین تاکید کرد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «پیمان منطقه‌ای شمال آمریکا و اروپا» باقی خواهد ماند اما «منطقه ما تحت تاثیر تهدیدات جهانی و چالش‌هایی فراتر از منطقه‌مان قرار گرفته است».

مصاحبه دبیرکل ناتو با خبرگزاری «یونهاپ»   ینس استولتنبرگ گفت: «ما باید به این تهدیدها و چالش‌های جهانی از جمله چالش‌های برآمده از چین بپردازیم و البته یکی از راه‌های انجام آن، همکاری نزدیک‌تر با شرکای منطقه‌ای (ناتو) است». این مقام ارشد غربی در مصاحبه با خبرگزاری یونهاپ به سراغ جنگ اوکراین رفت و مدعی شد که در صورت دستیابی روسیه به اهدافش ممکن است چین جسورتر شده و به دنبال حمله به تایوان برود. به گفته او، رهبران اقتدارگرا در جهان «با دقت در حال نظاره کردن این موضوع هستند که تا چه میزان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در جنگ تجاوزگرانه خودش موفق می‌شود». دبیرکل ناتو هشدار داد: «اگر رئیس‌جمهور پوتین در اوکراین پیروز شود، پیام این خواهد بود که وقتی رئیس‌جمهور پوتین یا دیگر رهبران اقتدارگرا از نیروی نظامی بی‌رحمانه استفاده و قوانین بین‌المللی را نقض کنند، آنگاه به آنچه می‌خواهند می‌رسند». وی ادامه داد: «همچنین برای همه ما از جمله کره (جنوبی) خطرناک خواهد بود چرا که در این صورت پیام این است که استفاده از زور راهی برای رهبران اقتدارگرا جهت رسیدن به اهدافشان است و البته تایوان یک نمونه است». ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در ادامه مصاحبه درباره کره شمالی موضع گرفت و این کشور را «تهدید امنیت جهانی» توصیف کرد. وی همچنین ادعای آمریکا درباره کمک کره شمالی به روسیه و گروه نظامی «واگنر» در جنگ اوکراین را تکرار کرد؛ ادعایی که کره شمالی آن را رد کرده‌ است. استولتنبرگ به «یونهاپ» گفت: «ما می‌بینیم که چگونه این گروه داوطلب که نقش مهمی در جنگ تجاوزکارانه روسیه ایفا می‌کند، مهمات موشک‌ را از کره شمالی دریافت کرده است. البته کره شمالی تهدیدی برای کل منطقه است اما تهدیدی برای امنیت جهانی نیز هست». سفر دبیرکل ناتو به منظقه در شرایطی انجام شده است که اخیرا مقام‌های ارشد کره شمالی درباره تلاش آمریکا و متحدانش برای ایجاد «نسخه آسیایی ناتو» هشدار داده‌اند (جزئیات بیشتر). پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید