زائران «اربعین» در پناه خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع)

مسؤول موکب خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع) اعزامی از رفسنجان خدمات این موکب در کربلای معلی و نجف اشرف را تشریح کرد.

زائران «اربعین» در پناه خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع)

به گزارش مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال از رفسنجان، امسال تابستان گرمی را تجربه کردیم و ایام اربعین نیز در این فصل گرم قرار گرفته است.از مدت‌ها قبل نسبت به افزایش دما و احتمال بیماری‌هایی در اثر گرما به زائران هشدار داده شده بود که احتمال می‌رفت مردم احتیاط کرده و حداقل افراد مسن و کودکان و خردسالان را کمتر در همایش بزرگ اربعین ببینیم.

اما نه‌تنها گرمای هوا مانع حضور در پیاده‌روی اربعین نشد، بلکه همایش پرشورتر از سال‌های گذشته برگزار و افراد مسن و کودکان و خردسالان زیادی هم همراه خانواده‌هایشان پا در رکاب اهل‌بیت(ع) گذاشتند و به عشق امام حسین(ع) به کربلا آمدند.

در این میان خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع) اعزامی از رفسنجان نیز چتر خود را گسترانید تا مهمانان اباعبدالله(ع) استراحتی کنند و به زیارت‌شان ادامه دهند. رضا حسینی مسؤول موکب خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع) در خصوص فعالیت این موکب از احساس تکلیفی که در برابر زائران اربعین  کرده بود سخن به میان آورد و اظهار کرد: موکب‌های زیادی اقدام به پذیرایی با غذا و میان‌وعده دارند و مشکلی در این زمینه ندیدیم و تصمیم گرفتیم گوشه‌ای از کار را بگیریم و برای اسکان زوار همت کنیم و یک مکان ایجاد کرده تا زائران به استراحت بپردازند.

وی ادامه داد: موکب اسکان را سال ۹۶ در کربلا و نجف و بین راه در نجف را راه‌اندازی کردیم. حسینی عنوان کرد: در کربلا هم سال ۹۶ جنب بیمارستان امام سجاد(ع) با توجه به امکاناتی که داشتیم شروع به راه‌اندازی موکب کردیم و کم‌کم در سال ۹۷ در صحن عقیله و امسال در قسمت شبستان اسکان را برقرار کردیم و امسال با توجه به افزایش جمعیت نسبت به سال‌های قبل شبانه‌روز حدود ۲۵۰۰ تا سه هزار نفر اسکان دادیم. وی اضافه کرد: شب اربعین جمعیت بیشتر شد و از حد معمول گذشت و مردم خسته بودند به توانستند از امکانات ما استفاده کنند. از نظر سرمایشی مشکلی نداشتیم و زائران به راحتی استراحت کردند. مسؤول موکب خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع)، خدمات مواکب در مواقع مختلف اعم از سیل و زلزله را یادآور شد و گفت: موکب‌ها مردمی هستند و هرجا اتفاقی افتاده پای کار بوده‌اند. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هوا گرم است و اربعین با توجه به جمعیت نیاز بیشتری به محل اسکان و تجهیزات داریم، مردم همت کنند دست به دست هم دهیم زمینی خریداری کنیم که ساخت‌وساز را شروع کنیم و برای زائران یک مکان مناسب تدارک ببنیم. حسینی در ادامه یادآور شد: امسال زائران زودتر از سال گذشته مشرف شدند و از ۵۰۰ نفر تا ۳ هزار نفر شب اسکان داشتیم.   

خدمت۲۴۰ خادم در موکب خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع) وی اظهار داشت: در نجف حدود ۱۴۰ خادم و در کربلا ۱۰۰ خادم موکب خیمه‌گاه اهل‌بیت(ع) رفسنجان را همراهی می‌کنند و به زائران خدمت می‌کنند. وی متذکر شد: دفتر موکب در رفسنجان در ساختمان قدیم اداره اوقاف مستقر است و آماده دریافت نذورات مردم برای تهیه وسایل سرمایشی، پتو و سایر اقلام مورد نیاز اسکان در نجف و کربلا هستیم. با توجه به اینکه اسکان یکی از مهمترین خدمات برای زائران است، امیدواریم مردم همیشه پای کار خیر همت کرده و این موکب را یاری کنند. پایان پیام/۸۰۰۱۶/ب

دیدگاهتان را بنویسید