علی اف: جمهوری آذربایجان متعهد به اتحاد جهان ترک است

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز شنبه در ملاقات با رهبر قبرس شمالی از تلاش برای اتحاد جهان ترک سخن گفت.

علی اف: جمهوری آذربایجان متعهد به اتحاد جهان ترک است

به گزارش گروه بین‌الملل مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز شنبه در ملاقات با رهبر قبرس شمالی از اتحاد جهان ترک سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» به نقل از  رسانه‌های جمهوری آذربایجان، «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان در دیدار با «ارسین تاتار» رهبر قبرس اشغالی، گفت: « جمهوری آذربایجان همیشه در اتحاد نزدیک جهان ترک نقش داشته است.»

علی اف خاطرنشان کرد که جمهوری آذربایجان به ایده اتحاد جهان ترک ادامه خواهد داد.

 جمهوری آذربایجان چنید قبل قرس شمالی را به رسمیت شناخت. به دنبال این اقدام، «فائز سوجو‌اوغلو» نخست‌وزیر قبرس شمالی در گفت‌وگوی با خبرگزاری «آناتولی» اظهار داشت: « قبرس شمالی و ترکیه 2 دولت و یک ملت هستند و اگر آذربایجان را هم در نظر بگیریم سه کشور، یک ملت”می‌شویم. »

وی افزود: «به‌ رسمیت‌شناختن قبرس شمالی از سوی  جمهوری آذربایجان که هم‌زبان هستیم، گام مهمی است. ما تصمیم خود را گرفته‌ایم.»

پیشتر «فاتح ارباکان» رئیس حزب رفاه ترکیه در گفت‌‌وگو با «رادیو قبرس» گفته بود: «قبرس شمالی که توسط ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود، باید توسط کشور برادر ما آذربایجان نیز به رسمیت شناخته شود.به رسمیت شناخته شدن قبرس شمالی از سوی آذربایجان، موفقیتی بزرگ برای سیاست خارجی ترکیه و آذربایجان خواهد بود. اقدامات قدرت‌های خارجی در شرق مدیترانه برای اطمینان از امنیت و استقرار “اسرائیل بزرگ” بوده است به همین دلیل قبرس از اهمیت زیادی برخوردار است. در سال‌های اخیر، شرکت‌ها و شهروندان اسرائیلی با راه‌اندازی شرکت‌هایی طرح تملک و خرید زمین و برنامه‌ی سکونت در قبرس شمالی را اجرا کرده‌اند.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید