نخست‌وزیر نیوزیلند: رئیس‌جمهور چین دیکتاتور نیست

نخست‌وزیر نیوزیلند گفت با اظهارنظر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر این که رئیس‌جمهور چین دیکتاتور است، موافق نیست.

نخست‌وزیر نیوزیلند: رئیس‌جمهور چین دیکتاتور نیست

به گزارش گروه بین‌الملل مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، «کریس هیپکینز» نخست‌وزیر نیوزیلند پیش از سفر رسمی خود به چین که قرار است در پایان ماه میلادی جاری (ژوئن) انجام شود، گفت با اظهارنظر «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر این که «شی جین‌پینگ» همتای چینی وی دیکتاتور است، موافق نیست. 

بامداد چهارشنبه بایدن که سلامت ذهنی‌اش مدت‌هاست بحثی جنجالی شده، شی را دیکتاتور توصیف کرد. در پی این اظهارنظر، سخنگوی وزارت خارجه چین چنین اظهارنظری را مضحک و غیرمسئولانه و ناقض شأن سیاسی این کشور خواند.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر نیوزیلند در جمع خبرنگاران چنین ادعایی را رد کرد و گفت: نه، و شکل حکومتی که چین دارد به مردم این کشور مربوط است. 

هیپکینز در پاسخ به این پرسش که آیا مردم چین حرفی برای گفتن درباره شکل حکومتشان دارند، گفت: اگر بخوهند سیستم حکومتی خود را تغییر دهند، این موضوع به ‌آن‌ها مربوط می‌شود. 

نخست‌وزیر نیوزیلند قرار است در راس یک هیأت تجاری که شامل برخی از بزرگترین شرکت‌های این کشور می‌شود، از ۲۵ ژوئن تا ۳۰ ژوئن (چهارم تا نهم تیر) به چین سفر کند. او قرار است در این سفر با شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور، «لی کیانگ» نخست‌وزیر و «ژائو لجی» رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین ملاقات و گفت‌وگو کند. 

پایان پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید