نذر پدری که 22 پزشک به جامعه تحویل داد

دکتر منصور ناظم بیش از ۵۵ سال سابقه طبابت دارد، او در همه دوران تحصیل رتبه نخست بود، برای وفای به عهد و نذر پدرش حاج میرزا حسین ناظم، رشته پزشکی را انتخاب کرد.

نذر پدری که 22 پزشک به جامعه تحویل داد

 به گزارش مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال از شهرضا، همه ما روزی درگیر بیماری‌ شده‌ایم، به گونه‌ای که آرزو می‌کردیم ای کاش بیشتر مراقب سلامتی خود بودیم. ولی زمانی که ناخواسته پایمان به درمانگاه و بیمارستان باز می‌شود تنها امیدمان بعد از خدا به پزشکان جان بر کفی است که شبانه‌روز درصدد خدمت‌رسانی به همنوعان خود هستند.  با شنیدن نام پزشک، سه واژه به ذهن‌مان خطور می‌کند: از خودگذشتگی، شجاعت و ایستادگی. بیهوده نیست که شادروان دکتر محمد قریب فرمود: اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خودت نیستی، اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی. اول شهریورماه زاد روز ابوعلی سینا به نام روز پزشک نامگذاری شده است، در ارتباط با این حرفه بیش از تمام سختی‌ها، عموم مردم فقط درآمد خوب آن را مورد توجه قرار می‌دهند و از سختی‌هایی این حرفه که با جان انسان‌ها ارتباط دارد، کمتر می‌دانند. شهرضا از قدیم مهد پرورش دانشمندان و فضلا بوده و در آن بزرگانی به ظهور رسیده‌اند که مایه فخر و مباهات هستند به طوری که این شهرستان را یونانچه نامیده‌اند و نام صاحبان دانش این منطقه در صفحات تاریخ گیتی درج است. حکما، عرفا، فقها، شعرا، طبیبان و علمای بزرگی تاکنون برای این شهر افتخار آفریده‌اند.

   اکنون سخن از شش برادر طبیب سعید، احمد، ناصر، فضل‌اله، منصور و حبیب‌اله ناظم است. پدر این طبیبان حاج میرزا حسن ناظم و پرورش یافته در دامان مادری مهربان و فداکار به نام فاطمه اسحاقی است که شش دوره مادر نمونه ایران زمین شناخته شد. به مناسبت روز پزشک با منصور ناظم یکی از این شش بردار پزشک گفت‌وگویی انجام دادیم. وی بیش از ۵۵ سال سابقه طبابت دارد، او در همه دوران تحصیل رتبه نخست بود و به علت وفای به عهد و نذر پدرش حاج میرزا حسین ناظم، رشته پزشکی را انتخاب کرد و آموخت.

  درب مطب پزشکی که روزهای جمعه هم به روی بیماران باز است دکتر منصور ناظم حتی روزهای جمعه مطبش به روی بیماران باز است و مطب ساده‌اش مانند برادرش فضل الله بدون منشی است و هنوز همچون گذشته و جوانی‌اش با بیماران شکیبا است. وی همیشه با رویی باز و دقت بسیار به معالجه بیمارانش می‌پردازد و علاوه بر علم پزشکی، اهل ذوق و ادب هم است. منصور ناظم می‌گوید، پدر خیلی دوست داشت پزشک شویم، کاسب بازار بود و خیلی حلال و حرام می‌کرد. وی دارای ۵ فرزند است که یکی از دخترانش پزشک عمومی و یکی از پسرانش دندانپزشک و پسر دیگر داروساز است.

  روایت درخواست پدری از خدا، که برآورده شد و فرزندانش پزشک شدند فارس: ضمن تبریک روز پزشک خدمت جنابعالی خودتان را معرفی کنید؟ ناظم: منصور ناظم هستم در ۲۱ اسفند ۱۳۲۰ در شهرضا متولد شدم و در سال ۱۳۴۷ از دانشگاه اصفهان در رشته پزشکی فارغ التحصیل شدم و حدود ۵۵ سال است که در شهرضا طبابت می‌کنم. دو سال در شبکه بهداشت و درمان واحد سپاه دانش خدمت کردم و به عنوان بهترین سپاهی بهداشت و به بهترین سپاهی ایران انتخاب شدم. فارس: چه شد که به پزشکی علاقه‌مند شدید و این رشته را انتخاب کردید؟ ناظم: پدرم علاقه عجیبی به پزشک شدن فرزندانش داشت و ما را تشویق به این رشته می‌کرد اما وقتی یکی از برادرهایم در کودکی دچار دیفتیری شد و شبانه پدرم به یکی از پزشکان شهرضا مراجعه می‌کند، آن موقع شب پزشک زمان استراحتش بود و توقع هم نباید داشت یک پزشک ۲۴ ساعت بیدار باشد، چون درب باز نشد در آن حال پدرم از خدا تقاضا می‌کند که یکی از فرزندانش پزشک شود و جبران باز نکردن درب آن شب را کند و ۵۵ سال است که این خواسته پدرم را اجرا کردم و شبانه‌روز در هر ساعتی که بیمار داشته باشم بدون هیچ چشم داشتی بیمار را ویزیت کرده‌ام، به نظرم در این کار موفق بودم.

شبانه‌روز در هر ساعتی که بیمار داشته باشم بدون هیچ چشم داشتی بیمار را ویزیت کردم

دیدگاهتان را بنویسید