«نیکی هیلی» خواستار کناره‌گیری مقامات سالخورده آمریکا شد

نامزد میان‌سال انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بعد از آن که رهبر هشتاد و یک ساله اقلیت جمهوری‌خواه سنا در کنفرانس مطبوعاتی برای لحظاتی خشکش زد، گفت او و دیگر مقامات [سالخورده] باید بدانند چه زمانی باید کنار بروند.

«نیکی هیلی» خواستار کناره‌گیری مقامات سالخورده آمریکا شد

به گزارش گروه بین‌الملل مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، «نیکی هیلی» نامزد پنجاه ساله انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بشدت از انتخاب چهره‌های قدیمی و سالخورده در کشورش برای ریاست جمهوری انتقاد کرد و خواستار انتخاب‌های جدید و روی کار آمدن نسلی جدید شد.

هیلی این اظهارات را در میانه نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی این سناتور ارشد و رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنای آمریکا بعد از آن مطرح کرد که وی چهارشنبه در جریان یک نشست مطبوعاتی ۲۰ ثانیه خشکش زد. هیلی خواستار کناره‌گیری «میچ مک‌کانل» شد. 

مک‌کانل بعداً گفت که حالش خوب است و کل دوره‌اش را سر کار خواهد بود. اما به نوشته وبگاه خبری «هیل» وابسته به کنگره آمریکا، اظهارات وی نتوانسته نگرانی‌ها در بین همکاران وی را رفع کند و بسیاری به این فکر می‌کنند که آیا او باید از سمت رهبری خود کنار برود. 

هیلی در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس نیوز» ضمن اشاره به وضعیت بایدن (رئیس جمهور ۸۰ ساله) خواستار کناره گیری مسئولان سالخورده آمریکا گفت، مک‌کانل باید بداند چه زمانی کنار برود… آنچه درباره میچ مک‌کانل [۸۱ ساله]، داین فاینستاین [۹۰ ساله]، جو بایدن [۸۰ ساله]، نانسی پلوسی [۸۳ ساله]، همه آن‌ها می‌گویم این است که بدانید چه زمانی باید کنار بروید. ما مسائل بزرگی داریم که به راه‌حل‌های جدید نیاز دارد. 

وی به ژست‌های تبلیغاتی مقامات طعنه زد و گفت: باید از انتخاب افراد، چون در عکس خوب به نظر می‌رسند یا بچه را خوب در بغل نگه می‌دارند، خودداری کنیم. باید از انتخاب افراد چون دوستشان داریم و مدت زیادی آنجا (سر کار) بودند، خودداری کنیم. باید محدودیت‌ دوره داشته باشید. زیرا به ایده‌های جدید، راه‌حل‌های جدید نیاز داریم. باید نسل جدیدی داشته باشیم. 

او در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ هم باید تست صلاحیت بدهد، گفت: همه باید (این تست را) بدهند و نیاز به وجود رهبران جدید درباره رئیس‌جمهور سابق و نامزد فعلی جمهوری‌خواه هم صدق می‌کند. 

مک‌کانل ۸۱ ساله در اوایل سال جاری میلادی پس از زمین خوردن و ضربه وارد شدن به سرش مدت تقریبا شش هفته به مجلس سنای آمریکا نرفت.  دفتر او بعدا اعلام کرد که دچار ضربه مغزی و شکستگی دنده شده است.

در همین حال، شرایط جسمی و ذهنی جو بایدن رئیس‌جمهور ۸۰ ساله آمریکا از حزب دموکرات نیز به عامل نگرانی در بین اعضای این حزب تبدیل شده است.

جو بایدن ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ کارزار انتخاباتی نخست خود را در ۷۶ سالگی و در میانه نگرانی بسیاری از دموکرات‌ها درباره سنش آغاز کرد. وضعیت سلامت جسمی و ذهنی او چیزی بود که آن‌ها را نگران می‌کرد و حتی باراک اوباما که بایدن او را در دو دور ریاست‌جمهوری به عنوان معاونی باتجربه همراهی کرد، در اعلام حمایت از وی عجله نکرد. 

دقیقاً چهار سال بعد و به‌رغم گاف‌های کلامی و رفتاری بی‌شمار بایدن و در حالی که اکثر قریب به اتفاق آمریکایی‌ها مخالف نامزدی او برای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ بودند، رئیس‌جمهور ۸۰ ساله رسماً دوباره اعلام نامزدی کرد.

او نامزدی خود را در ویدئویی از پیش ضبط شده و نه به صورت زنده اعلام کرد که به باور برخی، تلاش دستیارانش برای جلوگیری از لغزش کلامی وی بوده است. در سال‌های ریاست‌جمهوری بایدن، سالخوردگی، پوشش و معافیتی برای رفتارهای گاه ناهنجار این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی که زمانی به عنوان جوانترین سناتور وارد کنگره ایالات متحده شد، ایجاد کرده است.

اعلام نامزدی ترامپ و بایدن برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۴ آمریکا در حالی است که در نظرسنجی‌ها اغلب آمریکایی‌ها تمایلی به رأی دادن مجدد به این دو را ندارند و خواهان حمایت از نامزد یک حزب ثالث یا مستقل در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی ایالات متحده هستند.

پایان پیام/ص

دیدگاهتان را بنویسید