ژاپن نه، والیبال ایران به دنبال عبور از کره‌جنوبی!

تیم ملی والیبال ایران در تلاش است تا در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال طلا رسیده و عنوان دومین تیم پرافتخار این مسابقات را به خود اختصاص دهد.

ژاپن نه، والیبال ایران به دنبال عبور از کره‌جنوبی!

به گزارش خبرنگار ورزشی مؤسسه فرهنگی قرآن پژوهان شمال، رقابت‌های والیبال قهرمانی مردان آسیا از 28 مرداد تا 4 شهریور در سالن‌های غدیر و شهیدان آهندوست ارومیه با حضور 18 تیم برگزار خواهد شد. مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا از سال 1975 آغاز و تا کنون بیست‌ویک دوره آن برگزار شده است. این رقابت‌ها در ابتدا هر چهار سال یک بار (1979، 1983 و 1987) برگزار می‌شد و از سال 1989 هر دو سال یکبار از سوی کنفدراسیون والیبال آسیا برگزار می‌شود. در بیست‌ویک دوره گذشته این رقابت‌ها، شش کشور رو سکو رفته‌اند که تیم ملی والیبال ژاپن با 9 مقام قهرمانی، چهار نایب قهرمانی و چهار مدال برنز پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها است. یعنی این کشور در 17 دوره این رقابت‌ها بر روی سکو رفته است. از نظر تعداد دفعات رفتن بر روی سکو، تیم ملی والیبال کره‌جنوبی نیز مانند ژاپن در 17 دوره این رقابت‌ها بر روی سکو رفته است. افتخارات این تیم شامل چهار قهرمانی، چهار مدال نقره و 9 عنوان سومی مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا است. تیم ملی والیبال، ایران مدافع عنوان قهرمانی با چهار مدال طلا (2011، 2013، 2019 و 2021)، دو عنوان نایب قهرمانی (2009 و 2015) و یک مدال برنز در سال 2003 در رتبه سوم افتخارآفرینان این رقابت‌ها قرار دارد و در صورت کسب مدال طلا در این دوره از رقابت‌ها جایگاه کره‌جنوبی را در فهرست مدال‌آوران به دست خواهد آورد.

تیم‌های چین (سه قهرمانی، شش نقره و شش برنز)، استرالیا (یک قهرمانی، سه نقره و یک برنز) و قزاقستان با دو مدال نقره در رتبه‌های چهارم تا ششم این داده آماری است. این در حالی است که 38 کشور آسیا و اقیانوسیه سابقه حضور در این رقابت‌ها را دارند. کشورهای استرالیا، چین، کره‌جنوبی و ژاپن در 21 دوره گذشته این رقابت‌ها حضور داشتند و استرالیا و ایران نیز با 20 حضور در رتبه‌های بعدی این داده آماری قرار دارند. از نظر تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا، نخستین دوره در سال 1975 با حضور هفت تیم به میزبانی استرالیا برگزار شد و رقابت‌های سال 2013 در امارات نیز با حضور 21 کشور پیگیری شد. بر اساس تصویب کنفدراسیون والیبال آسیا این رقابت‌ها از سال 2015 با حضور 16 تیم پیگیری می‌شود، اما امسال کنفدارسیون والیبال آسیا از ایران خواست در صورت امکان 18 تیم در این رقابت‌ها شرکت کنند که البته تاکنون تیم مغولستان از حضور در مسابقات انصراف داده است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید